Rozsievajú zrniečka snov už 10 rokov

Napriek ťažkej pandemickej dobe, v týchto studených časoch, OZ Zrniečka pre sny už 10. rok rozosievajú zrniečka pomoci vo forme darčekov, potravín, ale i ďalších potrebných vecí pre život. Vďaka veľkému počtu pozitívne naladených ľudí, ktorí chcú pomáhať, a ktorí už v októbri rozprúdili záujem o obľúbený projekt “Obdarovací vianočný stromček”, sme sa pustili do akcie a bolo rozhodnuté. Všetko sme naplánovali aj s prísnymi hygienickými opatreniami v súlade s nariadeniami.

Spolu s dobrovoľníkmi, či už dlhoročnými alebo novými, ktorí sa celkom spontánne pripojili, sme mohli doručiť ku dverám tým, ktorí to potrebujú najviac, viac ako 300 darčekov do viac ako 60 rodín, Detského domova na SNP, niektorých základných škôl - 1. ZŠ, 5. ZŠ, Spojenej internátnej školy na SNP, Farskej charity na Rozkvete. Odmenou boli úsmevy a rozžiarené detské oči, nefalšovaná detská radosť, dojatie a slzy rodičov, matky alebo starých rodičov, ktorí sa o deti starajú. Naši verní dobrovoľníci - 3 Lenky, Peťa, Vladko, Robko, Evka, Tonko, Magda, Kika, 2 Katky - majú obrovskú zásluhu na rozvoze darčekov. Robia to s láskou pomáhať si a zároveň nabiť sa energiou a dobrými pocitmi, ktoré im nikto nezoberie.

Vďaka všetkým, ktorí darčeky s láskou pripravili a pridali k nim aj kus svojho ja s pozdravom krásnych Vianoc.

Obdarovacie stromčeky boli v miestnych firmách /Danfoss, Bonfiglioli, Thyssenkrupp, Medeko/, v dvoch miestnych kostoloch a na MsÚ v Považskej Bystrici. Všetkým úprimne ďakujeme!

Ohlasy a pozitívne reakcie na tento projekt sú veľmi milé a povzbudzujúce. Obyvatelia a zamestnanci firiem vedia, že keď si zoberú ozdôbku s menom, vekom a želaním zo stromčeka a pripravia s láskou darček pre niekoho, koho nepoznajú, že tým pomáhajú.

Obdarované deti sú veľmi vďačné a pokorné, možno niektoré by za normálnych okolností ani darček ani nedostalo. Ľuďom, ktorí pomáhajú, nie je osud týchto detí ľahostajný, čo vidíme aj v tom, že darčeky sú veľmi hodnotné a užitočné zároveň - tepláky, mikina, ponožky, čiapka, rukavice, šál, kniha, topánky, hygienické a kozmetické predmety, školské potreby, …, športové tričká, tenisky, lopty …

Vďaka štedrosti nemenovaného sponzora sme mohli pozvať na nákup 7 najviac postihnutých rodín, ktoré si mohli nakúpiť to, čo nevyhnutne potrebujú. Okrem potravín a hygieny mohli nakúpiť oblečenie, obuv pre deti a tiež školské potreby. Budú dlho spomínať na tieto naozaj štedré a doslova špeciálne Vianoce.

Čoraz častejšie pri návštevách rodín zisťujeme, že tieto deti potrebujú viac než darček - najesť sa, potrebujú potravinovú pomoc. Z tohoto dôvodu sme neváhali a zorganizovali potravinovú vianočnú pomoc. Tak sme mohli za pomoci štedrých sponzorov priniesť kompletný potravinový balík 28 rodinám, z ktorého si môžu uvariť 2-3 chutné obedy, niečo upiecť a pridali sme aj jablká a pomaranče. Takúto pomoc už robíme aj v priebehu roka - na veľkonočné sviatky, pred začatím školského roka, počas dnešnej pandemickej doby a keď je treba, jednotlivo ideme do rodín aj častejšie.

Žijeme v neľahkých časoch, ktoré sa sociálne dotkli všetkých rodín na Slovensku. Najmä však tých neúplných, či detí z detských domovov. Pre ne sú tie desiatky, ba i stovky balíčkov s darčekmi nielen veľkým darom, ale aj motiváciou, či povzbudením.

Veríme, že to, čo robíme, v Považskej Bystrici a okolí, že to bude inšpiráciou aj pre ostatných. Lebo zrniečka snov, ktoré rozsýpame vo svojom bezprostrednom okolí, by mali byť aj našimi snami.

Tešme sa z malých vecí, pomáhajme si, ak sa nám dá. Za ten nádherný pocit na duši, že sme niekomu pomohli. To stojí za to!

OZ Zrniečka pre sny ďakujú všetkým, za to, že nezištne pomáhajú a prispievajú k tomu, aby svet bol krajší, lepší, znesiteľnejší. A hlavne tam, kde je to najviac potrebné.