Darčeky pre tých, čo majú menej

Na začiatku je papierová ozdôbka na vianočnom stromčeku, potom vzrušujúca príprava a nákup darčeka podľa mena a veku, nasleduje jeho zabalenie do vianočného papiera a nelepenie ozdôbky na darček, vrátenie pod stromček, aby sa tak dostal cez ruky dobrovoľníkov k novému majiteľovi až domov ešte pred Vianocami s odkazom krásnych sviatkov a nádeje na lepšiu budúcnosť. Projekt „Obdarovací vianočný stromček“ je úspešný už päť rokov.

Tento rok bolo rozmiestnených 6 vianočných stromčekov s ozdôbkami s menami neznámych detí – v Kostole Navštívenia Panny Márie, v Kaplnke sv. Heleny na Rozkvete, vo firmách Medeko, Danfoss, CCN, na Mestskom úrade v Považskej Bystrici a v Hoteli Podhradie v Považskom Podhradí.

Dobrovoľníci pred Vianocami roznášali množstvo pripravených darčekov pre deti a pritom ani len netušili, čo v balíčku je, aké prekvapenie čaká obdarovaného. Vedeli len jedno, že dobrí ľudia s láskou pripravili darčeky a oni prinášali s darčekom radosť a potešenie, pretože v nich bola skrytá láska s akou boli darčeky pripravované. Treba oceniť ľudí, čo chcú pomáhať a robia dobré skutky. Klobúk dolu a všetkým patrí obrovské ĎAKUJEM a Pán Boh zaplať! Vážime si, že je stále viac a viac ľudí, ktorí pomáhajú, a tým zmierňujú ťažkú situáciu detí v rodinách, ktoré sú v hmotnej núdzi a za nič nemôžu. Nám ide hlavne o deti, ktorým sa snažíme aspoň na chvíľu zlepšiť sviatočné chvíle a rozveseliť ich dušičku.

Okrem 148 darčekov sme opäť aj tieto Vianoce roznášali vianočné trubičky od nášho šikovného pekára až z Bratislavy. Pribudli aj drevené ozdôbky od zručného umeleckého rezbára z Dedovca a množstvo ručne vyrobených vianočných ozdôbok od detí zamestnancov z tvorivej dielne Danfossu. Všetky boli skutočne nádherné a ukrývali v sebe taký malý sen o lepšej budúcnosti.

Zaujímavé príbehy? Často sa nás pýtajú na zážitky, príbehy, ale neviem, či nám prináleží úloha napísať smutný príbeh z niektorých rodín, ktoré sme sa nechtiac dozvedeli, ale všetky mali niečo spoločné – tvrdú ranu od života, nie vždy vlastnou vinou, ktorou boli zasiahnuté aj deti, ktoré za nič nemôžu. Darčeky od dobrých ľudí im pomohli aspoň na chvíľu zabudnúť, tešiť sa, výskať, skákať, radovať sa niekedy aj z maličkostí, ktoré dostali a boli za to veľmi vďačné. Videli sme to na ich úsmeve a v ich rozžiarených očkách, ktoré hovorili za všetko.

Dojímavý zážitok? Aj keď tieto rodiny nemajú veľa, aby rozdávali darovali nám voňavý perníkový domček doma vyrobený, a ktorý sme si na naliehanie museli zobrať. Vo väčšine rodín bolo cítiť teplo domova a vôňa vianočného pečiva. Tak sme chtiac-nechtiac ochutnávali voňavé perníčky alebo linecké keksíky, ktoré zdobili aj deti. Dostávali sme pozvania ďalej do príbytkov na čaj, kávu, ale pre krátkosť času, zodpovednosť a náročnosť sme slušne poďakovali a pokračovali v našom poslaní. Popravde, deti nás neočakávali, darčeky boli pre nich obrovské prekvapenie. Nielen oni, ale aj ich rodičia alebo starí rodičia boli v rozpakoch a prekvapenie bolo sprevádzané slzami dojatia a skrytej radosti.

Okrem darčekov sme stihli ešte pred Vianocami rozviesť potravinové balíčky do 8 rodín, z ktorých si mohla rodina pripraviť slávnostný obed. V balíčku nechýbali ani vianočné dobroty – jabĺčka, pomaranče, čokoláda či iné dobroty.

Veľká vďaka za všetko, čo sme mohli pre deti na tieto Vianoce urobiť patrí všetkým, ktorí darčeky pripravili a aj tým, ktorí pomáhali roznášať a robiť radosť a potešenie druhým v pravý čas. Je to veľká vec a my si to vážime, keď nám nezištne pomáhate.

Ď A K U J E M E ! PÁN BOH ZAPLAŤ!

 

Katarína Beranová

OZ Zrniečka pre sny


vianocny-obdarovaci-stromcek-2015-01.jpg
vianocny-obdarovaci-stromcek-2015-02.jpg
vianocny-obdarovaci-stromcek-2015-03.jpg
vianocny-obdarovaci-stromcek-2015-04.jpg


vianocny-obdarovaci-stromcek-2015-pohladnica.jpg