Jar prichádza v predstihu

Pomaly prichádza čas, aby sme sa poobzerali po školskej záhrade a okolí školy a naplánovali si ako budeme pokračovať po jesennej výsadbe okrasných cibuľovín, ktoré pretrvávajú niekoľko rokov bez toho, aby vyžadovali veľkú starostlivosť. Kým po väčšinu roka nebadane driemu pod zemou, od marca do mája pútajú našu pozornosť pestrofarebnou škálou kvetov. Pravda, ak sme ich nezabudli na jeseň vysadiť.

Snežienky, bledule a krokusy majú krátke vegetačné obdobie, a tak sú ideálnym spestrením pre každý trávnik. Kto v jeseni nelenil a vysadil okrasné cibuľoviny (tulipány, narcisy, ...) má náskok a bude sa tešiť z prvých jarných kvetov. Nikdy však nie je neskoro, a preto na tento rok si poznačte do kalendára sadenie cibuľovín, najlepšie v októbri.

Skrášliť okolie a záhradu sa dá na jar aj trvalkami, ktorých je veľké množstvo druhov a kto ich doma má, vie o čom hovorím. Teda nikdy nie je neskoro a keď sa chce, všetko sa dá a deti a mládež dokážu spoločne pod Vašim dozorom vytvoriť krásnu a zaujímavú výsadbu.

Vyhodnotenie projektu „Za krajšiu Považskú Bystricu“ bude tento školský rok 10. júna 2014, ale netreba si to nechávať na poslednú chvíľu a len čo nám to počasie dovolí a budú vhodné podmienky môžeme začať s jarnými prácami – čistenie, vyhrabávanie, strihanie kríkov a stromčekov, príprava pôdy na výsadbu trvaliek a letničiek (najlepšie po 14. máji) do nových alebo starých záhonov alebo skaliek.

Veľmi vďačnými rastlinkami sú trvalky, ktoré si môžeme zadovážiť od niekoho, kto ich už má v domácej záhradke veľa, môže sa s nimi podeliť, lebo sa veľmi ľahko množia a nič tým neutrpia, len sa zregenerujú. Podobne je to aj so sejbou niektorých kvetov, ak sme si na jeseň semená kvetov uskladnili, môžeme ich vysiať, aj sa podeliť. Všetko závisí aj na detskej fantázii, ktorú keď usmerníme dosiahneme krásne výsledky v skrášľovaní, len ich treba nechať tvoriť.

Najlepších aktívnych žiakov, študentov a deti vyhodnotíme tento rok zvlášť, aby sme podporovali ich tvorivosť a aktívne zapájanie sa do zveľaďovania a skrášľovanie prostredia.

Na víťazné 3 školy budú čakať aj tento rok opäť zaujímavé ocenenia, a preto sa do skrášľovania oplatí zapojiť. Keď budete v akcii, zavolajte - prídeme, poradíme aj pomôžeme pridaním rúk k Vášmu dielu. 

Katarína Beranová, Mgr. - predseda OZ ZkPB